Vantaan Vihreät maksaa jäsenmaksun maksaneille jäsenille osallistumisen jäsenjärjestökoulutuksiin (1.) ja sekä tarjoaa yhdistystoimijoille suunnatut kurssit (2.) puoleen hintaan.  Nyt siis joukolla ilmoittautumaan!

1. VISION SYKSYN 2011 JÄSENJÄRJESTÖKOULUTUKSET

Vihreän viestintäosaajan koulutuspaketti

Kohderyhmä: vihreät poliitikot ja järjestötoimijat, jotka kaipaavat lisäharjoitusta poliittisen viestinnän eri osa-alueista.
Vihreän viestintäosaajan koulutuspaketti koostuu kolmesta koulutuskerrasta, joilla käsitellään monipuolisesti tehokkaan viestinnän eri osa-alueita. Kurssikokonaisuuden kuhunkin osa-alueeseen voi osallistua myös erikseen. Pakettina kurssikokonaisuus maksaa 35€. Koko kurssikokonaisuuteen voi ilmoittautua tiistaihin 27.9. mennessä. Yksittäisille koulutuskerroille voi ilmoittautua vielä myöhemminkin.

1. Kehity kirjoittajana
Sisältö: Koulutuksessa käsitellään erilaisia poliittisia tekstejä kuten mielipidekirjoituksia, kannanottoja ja tiedotteita ja tehdään näistä harjoituksia.
Kouluttaja: Vihreiden viestintäsuunnittelija Marja Honkonen
Aika ja paikka: Keskiviikkona 5.10. klo 17-20, Helsinki
Osallistumismaksu: 15€
Ilmoittautuminen: Tiistaihin 27.9.2011 mennessä ViSiOon, visio@visili.fi, p. 044-727 3240

2. Vakuuta puhujana
Sisältö: Koulutuksessa käsitellään erilaisia puhetilanteita, joihin poliitikko joutuu. Miten valmistautua väittelyyn tai paneelikeskusteluun, entä kuinka selättää esiintymisjännitys?
Kouluttaja: Viestintäkouluttaja Pirkko Huhtinen
Aika ja paikka: Lauantaina 8.10. klo 10.30-16, Tampere
Osallistumismaksu: 15€
Ilmoittautuminen: Torstaihin 29.9.2011 mennessä ViSiOon, visio@visili.fi, p. 044-727 3240

3. Vaikuta verkossa
Sisältö: Koulutuksessa käsitellään verkkoviestinnän perusteita kuten blogin kirjoittamista, omia nettisivujuja ja sosiaalista mediaa poliittisen viestinnän näkökulmasta.
Kouluttaja: Vihreiden viestintäsuunnittelija Marja Honkonen
Aika ja paikka: Torstaina 13.10. klo 17-20, Helsinki
Osallistumismaksu: 15€
Ilmoittautuminen: Tiistaihin 4.10.2011 mennessä ViSiOon, visio@visili.fi, p. 044-727 3240

Vihreän järjestötoimijan kurssi – Helsinki

Kohderyhmä: Koulutus on suunnattu Vihreän Sivistysliiton jäsenjärjestöjen puheenjohtajille ja hallituksen jäsenille.
Sisältö: Kurssilla tarjotaan eväitä vihreän yhdistyksen menestykselliseen johtamiseen
– Yhdistysdemokratia, hallituksen rooli, kokoustekniikka
– Jäsenhankinta, tiedotus ja kampanjointi
– Yhdistyksen pitkäjänteinen kehittäminen
Aika: Lauantaina 17.12.2011 klo 10.30-16.00.
Paikka: Helsinki, tarkempi paikka ilmoitetaan myöhemmin.
Osallistumismaksu: 15€
Ilmoittautuminen: Torstaihin 8.12.2011 mennessä ViSiOon,
visio@visili.fi, p. 044-727 3240

Vihreän järjestötoimijan kurssi – Tampere

Kohderyhmä: Koulutus on suunnattu Vihreän Sivistysliiton jäsenjärjestöjen puheenjohtajille ja hallituksen jäsenille.
Sisältö: Kurssilla tarjotaan eväitä vihreän yhdistyksen menestykselliseen johtamiseen.
– Yhdistysdemokratia, hallituksen rooli, kokoustekniikka
– Jäsenhankinta, tiedotus ja kampanjointi
– Yhdistyksen pitkäjänteinen kehittäminen
Aika: Lauantaina 14.1.2011 klo 10.30-16.00.
Paikka: Tampere, tarkempi paikka ilmoitetaan myöhemmin.
Osallistumismaksu: 15€
Ilmoittautuminen: Torstaihin 5.1.2011 mennessä ViSiOon, visio@visili.fi, p. 044-727 3240

Muistakaa myös Mitä vihreys on -workshopit!

Vielä ehtii ilmoittautua workshopin vetäjäksi laittamalla viestiä opintojohtaja Ville Ylikahrille ville.ylikahri@visili.fi. Workshopeissa keskustellaan vapaamuotoisesti vihreistä peruskysymyksistä.

2. VISION MUUT KOULUTUKSET YHDISTYSTOIMIJOILLE

Syksyn 2011 kaikille yhdistystoimijoille avoimia kursseja ovat:

– OpenOffice-peruskurssi – Helsinki, 20.-27.9.2011
– InDesign-peruskurssi – Helsinki, 4.-11.10.2011
– Yhdistystalouden perusteet ja yhdistys työnantajana- Helsinki , 1.-8.11.2011
– Sosiaaliset mediat yhdistyksen viestinnän ja vaikuttamisen tukena – Turku, 12.11.2011
– Sosiaaliset mediat yhdistyksen viestinnän ja vaikuttamisen tukena – Helsinki, 15. ja 22.11.2011

Lisätietoja ja ilmoittautumiset www.visili.fi, visio@visili.fi, p. 044-727 3240

3. ILMASTONSUOJELUA KÄSITTELEVÄ LUENTOSARJA HELSINGIN ITÄKESKUKSESSA

ViSiO järjestää syksyllä 2011 ilmastonsuojelua käsittelevän luentosarjan Helsingin itäkeskuksessa yhteistyössä työväenopiston kanssa. Luennot ovat keskiviikkoiltaisin 14.9. – 12.10.2011 klo 17.00-18.30 Työväenopiston luentosalissa, Itäkeskuksen Stoassa. Tervetuloa kuuntelemaan ja keskustelemaan!

14.9. Ilmastonsuojelun historia. Ilmastoasiantuntija Venla Virkamäki, Suomen luonnonsuojeluliitto.
21.9. Kansainvälisten ilmastoneuvotteluiden haasteet etelä-pohjoinen näkökulmasta. Kehityspoliittinen asiantuntija Tuuli Hakkarainen, Kehitysyhteistyönpalvelukeskus Kepa ry.
28.9. Suomalaisten ilmastoasenteet. Erikoistutkija Mikko Rask, Kuluttajatutkimuskeskus
5.10. Ilmastosuojelun nykytrendit – pienistä aktivistiryhmistä yhteiseksi asiaksi. Tutkija Simo Vassinen, Demos Helsinki.
12.10. Ilmastonsuojelun tulevaisuuden visioita – Talous ja kulutus ilmaston pelastajina? Tutkija Annukka Berg, Helsingin yliopisto.

Lisätietoja ohjelmasta ViSiOn nettisivuillta www.visili.fi.

4. PAREMPI.EU-SIVUSTO KULUTTAJAN ASIALLA

EU:ssa päätetään meitä kuluttajia koskevista jokapäiväisistä asioista, kuten pakkausmerkinnöistä ja kemikaalirajoituksista kulutustuotteissa. Teemaa käsitellään nettisivuilla www.parempi.eu ja sosiaalisessa mediassa Facebookissa ja Twitterissä. Parempi EU -nettisivuilta löytyy tietoa EU:n päätöksenteosta sekä vihreistä päätöksistä EU:ssa.

Parempi EU Facebookissa: www.facebook.com/parempieu
Parempi EU Twitterissä: www.twitter.com/parempieu

Syksyllä julkaistaan artikkelikokoelma kulutustuotteiden kemikaaleista ja EU:n kemikaalilainsäädännöstä. Kirjan kirjoittajina ovat mm. MEP Satu Hassi, professori Leif Kronberg ja toimittaja Noora Shingler. Kirjan julkaisutilaisuudessa on puhumassa kirjan kirjoittajia.

Lisätietoja: suunnittelija Taru Anttonen, taru.anttonen@visili.fi, p.044 727 3244.

5. METSÄTEEMAINEN GREEN GOLD -WORKSHOP KAINUUN HYRYNSALMELLA 1.-5.6.2012

ViSiO on saanut Grundtvig-rahoituksen metsäteemaiseen workshoppiin nimeltä Green gold – the social and personal significance of forest. Workshopin tavoitteena on tuoda esille metsän yhteiskunnallisesta merkitystä globaalien ongelmien kuten ilmastonmuutoksen ratkaisuissa. Toisaalta workshop antaa osallistujille mahdollisuuden myös oman metsä- ja luontosuhteen pohdintaan, muun muassa taiteen keinoin. Workshop järjestetään keskellä suomalaista aarniometsää, taide- ja luontotalo Mustarindassa, Hyrynsalmella.
Grundtvig- workshopit ovat osa Euroopan komission Elinikäisen oppimisen ohjelmaa. Siihen voi osallistua15 osallistujaa eri euroopan maista, joista kolme saa olla suomalaisia. Hakuaika workshoppiin on 1.2.-16.3.2012. Workshopin tarkempaan ohjelmaa ollaan myös suunnittelemassa tämän syksyn aikana. Mikäli teillä on jotain teemaan liittyvää tietotaitoa/ideoita jonka haluaisitte tarjota käyttöömme, ottakaa yhteyttä hankkeen koordinaattoriin.

Workshopin verkkosivut löytyvät osoitteesta: www.greengold-workshop.eu

Hanketta koordinoi suunnittelija Meri Tennilä meri.tennila@visili.fi, p. 044-727 3243

6. CYCLE CHIC -BLOGI OSOITTEESSA HTTP://JYVASKYLACYCLECHIC.WORDPRESS.COM/

Jyväskylässä vietettiin 19.-21. elokuuta vihreitä kulttuuripäiviä. Tapahtuma veti hyvin väkeä paikalle ja ohjelma sai paljon positiivista palautetta kävijöiltä. Lauantaina ohjelmassa olleessa Jyväskylä Cycle chic -tempauksessa blogin aktiivit kuvasivat tyylikkäitä pyöriä ja pyöräilijöitä kävelykadun Kompassilla. Kuvia upeista jyväskyläläisistä pyöräilijöistä voi käydä ihastelemassa osoitteessa http://jyvaskylacyclechic.wordpress.com/

7. VISIO-TUKEA YHDISTYKSENNE OMAAN KOULUTUSTOIMINTAAN

ViSiO järjestää koulutuksia eri puolilla Suomea, mutta emme pysty vastaamaan kaikkiin jäsenyhdistysten tarpeisiin. Sen takia tuemme jäsentemme itse järjestämiä koulutuksia eli opintotilaisuuksia (seminaareja, luentoja, keskustelutilaisuuksia) ja opintokerhoja (lukupiirit, työryhmät, keskustelukerhot). Olette jäsenjärjestöinä etusijalla ViSiOn tukien saamisessa. Opintotilaisuuksiin myönnämme tänäkin vuonna tukea 18 euroa/45 min ja kerhoihin 3,70 euroa/45 min.

Tukien hakeminen onnistuu helposti nettilomakkeillamme:
www.visili.fi/opintotilaisuudet ja www.visili.fi/opintokerhot

Autamme mielellämme koulutusten suunnittelussa ja tarjoamme avuksenne monipuolista opintoaineistoa.

Lisätietoja ViSiO-tuesta ja opintokerhotuesta saa opintosihteeri Leena Karistolta 044-727 3242, karisto@visili.fi

avi maksaa osallistumisen jäsenjärjestökoulutuksiin (1.)  ja puolet yhdistystoimijoille (2.) suunnattujen kurssien osallistumismaksuista. Tarjous koskee kaikkia vihreiden jäsenmaksun maksaneita vantaalaisia. Nyt siis joukolla ilmoittautumaan! Ilmoittautumisen yhteydessä kannattaa mainita Vavin sponsoroinnista, niin osaavat laskuttaa Vision päässä oikein.